Hoolitsetud käed ja kaunid küüned


Öeldakse, et küüned on tervise peegel, käed aga reedavad teie vanuse, tööd ja tunded. Hoolitsetud küünte ja pehmete käte saamiseks piisab igapäevasest hoolitsemisest ja oskuslikust maniküürist.
Maniküüri tehakse pea kõigis ilusalongides, paljudes saab paigaldada ka kunstküüsi. Kuna taas on soositumad loomulikud tulemused, on maniküürimaailma kuningannaks tituleeritud Jessica Vartoughian loonud omanimelise loomuliku küünte kasvatamise süsteemi. See Eesti salongideski levinud meetod pakub efektiivhooldust kõigile küünetüüpidele: nii kuivadele, habrastele kui ka normaalsetele.Kasutage kreeme, geel ja tehke maske

Koduse kätehoolduse esimene abiline on naha niiskust ja elastsust hoidev kreem. On kiiresti imenduvaid ja ka pakse ja rasvaseid kreeme, mida saab aegamisi naha sisse masseerida. Kreemi või geeli kiire imendumine on tähtis päevasel ajal ja töökohal, samuti, kui käed palju higistavad. Selline kreem moodustab nahale kaitsva silikoonkelme, mis ei lase niiskusel ja mustusel nahaga kokku puutuda.

Spetsiaalkätekreemide seast võite valida kortse silendavate, pigmendilaike pleegitavate või punetust vähendavate vahel. Suvine kätekreem peaks kindlasti sisaldama UV-filtreid, mis kaitsevad nahka liigse päikesekiirguse eest. Samuti võiksite eelistada kreeme, mis sisaldavad nahka kaitsvaid vitamiine.

Koduse hoolduse puhul on oluline ka surnud naharakkude eemaldamine, mis kirgastab nahka ja parandab kätekreemi imendumist. Selleks hõõruge kätele mõeldud koorimiskreemi või keha koorimisainet ringjate liigutustega käeseljale ja peopesadesse.

Aeg-ajalt tehke kätele ka maske, et vähendada kortse ja muuta nahk elastsemaks. Kätemask tuleb nahale kanda suhteliselt paksu kihina, lasta mõjuda 10-15 minutit ja seejärel maha loputada. Kui üleliigse maski naha sisse masseerite, teeb see hoolduse veelgi tõhusamaks. Spetsiaalmaskide kõrval võite koduse maskina kasutada ka mett. See puhastab, pehmendab, niisutab ja ka koorib nahka. Kui lisate mee sisse tilga eeterlikku õli, saate selle mõju kahekordistada. Näiteks lavendel kiirendab naharakkude uuenemist, ingver aga parandab vereringet ja sobib seega hästi külmetavatele kätele. Tõhus mask kuivale nahale on segu 1 sl meest ja 1sl rõõsast koorest. Kui need ained omavahel segate ja kätele hõõrute, on tulemuseks pehme ja siidine nahk.


Hankige endale viil, poleer, õli ja lakid

Erilist tähelepanu nõuavad ka küüned. Nende puhul loeb ühtviisi see, mida sööte, kui ka see, kuidas küüsi hooldate. Ja pidage meeles, et küüned koosnevad peamiselt sarvainest e keratiinist - see on proteiin, mida leidub ka nahas ja juustes. Seega tuleb küünte eest hoolitsemine kasuks kogu välimusele.

Küünte koduse hoolduse puhul on esmatähtis hankida endale hea küüneviil. Sobivaim on nn liivapaberiviil, mis on üsna õrn. Kunagi ei soovitata viilida “kuivi” küüsi. Kord kuus võite ka küüsi poleerida, et eemaldada küünte pinnalt surnud rakud, mustuse ja lakist tekkinud kollase pigmendi. Poleerimise suund on ringjate liigutustega küünenahast küünetipu poole. Ka poleere on mitmesuguseid, tavaliselt 3-4 erineva karedusega. Alustama peaks kõige karedamaga ja lõpetama pehmemaga.

Kindlasti tuleks kasutada ka küünenahakreemi või -õli. Seda hoolikalt küüntele ja nahale masseerides muutub ka kuiv küünenahk pehmeks ja elastseks. Kinnikasvanud küünenahka saate eemaldada, kui kasutate abivahendina keratiini pehmendavat küünenahavett. Küünenaha tagasilükkamisel olge aga ettevaatlik, et ei vigastaks niigi õrna küünejuurt. Abi võib olla ka apelsinipuupulgast, mille ümber on keeratud vatt. Kindlasti ei tohi küünenahka lõigata, sest see kaitseb küünejuurt bakterite eest - ära lõigake ainult narmendav osa ja nn küünetikud.

Küüsi värvides kasutage alati ka alus- ja pealislakki. Kui küüned on ebatasased või uuretega, saate neid tasandada spetsiaalse aluslakiga. Õhukestele, kihistuvatele või lõhenenud küüntele sobib tugevdav aluslakk. Näiteks kaltsiumit sisaldav aluslakk muudab küüned tugevamaks ja elastsemaks, proteiinirikas lakk tugevdab nõrku ja õhukesi küüsi. Tavaline aluslakk seob värvilaki endasse ja pikendab selle iga.

Lakkides kandke küüntele (nii peale kui ka küüneosa alla) 1-2 kihti läbipaistvat ravilakki ning selle kuivades kaks õhukest kihti värvilakki. Nende seast valides leiate kindlasti just teile sobivad toonid. Eriti kaunid on nn satiinlakid, mis jätavad küünepinna pärast kuivamist matiks. Ka prantsuse maniküür on endiselt moes - see annab kätele hoolitsetud välimuse ja sobib ka neile, kes ei soovi või ei saa värvilakke kasutada.

Pärast värvilaki pealekandmist ärge unustage paari kihti pealislakki, mis kiirendab alumiste kihtide kuivamist ning hoiab värvilaki küüntel püsivana. Seejuures jätke mõlemale küüneäärele kitsas lakkimata triip ning vältige laki sattumist küünenahale. Ja vähemalt paaril päeval kuus võiksite küüntele “hingamisaega” anda.


Viilimine ja vannitamine
Esmalt antakse küüntele viilimisega sobiv kuju. Küünte lõikamisele soovitatakse eelistada liivaviile. Pikemaid küüni viilida jämedateralisemat poolt, lühemaid siledamat. Viilima peab ühesuunaliselt, kõik viili tõmbed teha korralikult lõpuni.
Küünte kasvatamisel on oluline, et küüs ja nahavall ei kasvaks koos. Selleks tuleb küünevall maniküüripulgakesega tagasi. Maniküüripulk ei tohi olla mingil juhul terav ega metallist.
Seejärel tehakse kätele leiget, võimalikult leelisevaba pehmendavat vanni. Käte vannitamiseks kasutada spetsiaalseid tasakaalustatud pH-tasemega vannivedelikke ja -soolasid.
Pärast käte vannitamist hõõrutakse küünte ümbrusesse pehmendavat kreemi ning küüne ümber olev sarvjas nahk lükatakse maniküüripulgakesega tagasi.


Küünte poleerimine

Poleerimiseks kasutatakse poleerviili või poleerimispatja. Poleerimisel tuleb olla ettevaatlik, et küünt liiga õhukeseks ei poleeritaks. Poleerimist ei ole soovitatav küüntele teha sagedamini kui 1 kord kuus. Kõige õigem oleks küünte poleerimisega pöörduda siiski spetsialisti (maniküüri) poole, kuna tema teab täpselt otsustada kui palju poleerida tuleks.Küüs koosneb kolmest sarvaine kihist ja kihtide vahel on looduslik õli, mis hoiabki küüsi elastsetena. Küünte kokkupuude erinevate ilmastikutingimuste, puhastusvahendite ja muuga põhjustavad küüneõli aurustumise. See muudab omakorda küüned hapraks ja kuivaks. Poleerimisega saab seda vältida.
Poleerimisviili musta (või punase) otsaga surutakse viil kergelt küünele ja tehakse poolringe. Tekiv pulbritaoline tolm eemaldatakse kergekoelise riidega. See eemaldab küüne pealiskihilt saastunud ja kahjustunud kihi koos surnud rakkudega.
Poleerviili valge osaga masseeride tuleb teha samu liigutusi ja samas suunas. See aktiveerib looduslike õlide tekkimist küünes ja soodustab õli tungimist küüntekihtide vahele.
Kõige lõpuks poleeritakse küüsi viili halli poolega tehes ikka samu liigutusi nagu eelnevalt, kuni küüned läigivad. See tähendab, et looduslikud õlid on küüne sisse poleeritud, vaod on kadunud ja küünte kvaliteet paranenud.


Küünte lakkimine

Küünelakk ei ole ainult küünte kaunistamiseks, vaid ka kaitseks. Lakk annab õhukestele ja habrastele küüntele tugevuse. Lakkimine on kasulik vaid juhul, kui seda ei eemaldata liiga tihti. Mõne päeva tagant võiks lisada ühe kihi lakki, et lakk seisaks küüntel vähemalt nädala. Liiga sage laki eemaldamine on just see, mis kõige rohkem küüsi kahjustab. Matt ja pärlmutter lakk levitatakse küünele erinevat tehnikat kasutades sest nende värvi pigment on erinev.Enne küünte lakkimist pole soovitav kasutada kreeme, mis jätavad nahale kaitsekihi. Kreem võib jätta küüntele tilgad, millesse lakk tõmbub ja ei jää seega hästi küüntele püsima. Aluslakk vähedab laki kahjulikku toimet ja on ühtlasi pealekantava laki siledaks aluskihiks. Küüne lakkimist tuleb alustada keskelt. Küünelaki parema püsimise jaoks kasutada ka pealislakke. Küüneümbruse naha kaitsmiseks kasutada atsetoonivaba küünelaki eemaldajat, mis sisaldab spetsiaalseid naturaalseid õlisid ja spetsiaalseid niisutavaid aineid.


Kasulikke nõuandeid:

  1. Massaaz ja käte võimlemine parandab vereringet ja muudab naha elastsemaks. Selleks lõdvestage käed, raputades neid randmetest, sirutage sõrmed laiali, hoidke hetk aega ja pigistage käed rusikasse. Korrake viis korda. Seejärel suruge vasaku ja parema käe sõrmed vastamisi, lõdvestage, korrake samuti viis korda. Võtke vitamiinirikast kreemi või õli ning masseerige sõrmi pöidla ja esimese ning keskmise sõrmega. Tehke väikseid ringjaid liigutusi, alustades sõrmeotsast ja liikudes ülespoole. Masseerige läbi kõik vasaku käe sõrmed ja tehke sama ka paremale käele. Venitage kergelt kõiki sõrmi pöidla ja nimetissõrmega. Lõpetuks silitage käeselga ja peopesi rahustavalt. Mida rohkem kätega tegelete, seda kiiremini küüned kasvavad.

  2. Kevadel mõjuvad kätele ja küüntele hästi ränilubja drazeed, samuti A- ja B-vitamiinid ning mineraalained (eriti kaltsium, väävel, raud, magneesium). Kasuks tulevad nisuiduõli (palju E-vitamiini) ja kuningakepiõli kapslid, mis vähendavad naha kuivamist ja kaitsevad organismi vabade radikaalide eest. Unustada ei tohi ka tervislikku toitumist, vee joomist ja lõõgastumist.